“Oddały życie za Chrystusową Polskę”

W 72. rocznicę śmierci pod gruzami kościoła św. Kazimierza 4 kapłanów, 37 sióstr, 12 sierot i ok. 1000 mieszkańców Warszawy została odprawiona Msza. św. za poległych w Powstaniu Warszawskim. Uczestnicy Eucharystii modlili się także w krypcie kościoła.

Relację autorstwa Agnieszki Kurek-Zajączkowskiej  zamieścił Gość Warszawski. Poniżej zamieszczamy jej fragment.

Oddały życie za Chrystusową Polskę

 

Ostatniego sierpnia 1944 r. Niemcy zbombardowali kościół i klasztor ss. sakramentek na Nowym Mieście. Pod gruzami poległo prawie tysiąc osób. Gdy spadały bomby siostry trwały na adoracji. Życie ofiarowały za wolną i Chrystusową Polskę. Razem z mniszkami zginęli kapłani, powstańcy, sieroty oraz szukająca schronienia ludność cywilna.

Wśród zabitych sakramentek były te, które wcześniej świadomie ofiarowały swoje życie jako zadośćuczynienie za wolność kraju. Prosiły, by ich ofiara wyjednała miłosierdzie dla ojczyzny. „Aby Polska, gdy powstanie, nie była ani biała, ani czerwona, ale Chrystusowa” – tak sformułowała intencję jedna z poległych zakonnic.

W rocznicę tragedii, co roku w kościele św. Kazimierza na Nowym Mieście odbywa się modlitwa za dusze poległych. – Stajemy w miejscu, w którym świętość miesza się z grzesznością, piękno z brzydotą, a wielkość z małością. Jedni tutaj zdobywali niebo, a inni burzyli mury. Miejsce to jest uświęcone męczeńską śmiercią sióstr i ludności cywilnej. Ich ciała zostały pogrzebane w ruinach, ale ich osoby żyją w Bogu – mówił podczas Mszy św. odprawianej w 72. rocznicę bombardowania ks. Piotr Orliński, kapłan diecezji płockiej.

Po Mszy św. za dusze poległych modlono się w krypcie kościoła. W tym roku będzie ona wyjątkowo udostępniana do zwiedzania w każdą niedzielę września po wieczornej Mszy św. Przypomniał, że wśród grozy Powstania Warszawskiego, poczucia bezpieczeństwa i sił dodawał zakonnicom sam Jezus. – W czasie ataku siostry trwały na adoracji. Według zwyczaju miały narzucony na siebie sznur, znak zjednoczenia z Chrystusem. Rocznica ich śmierci przypomina nam, że wszyscy zmierzamy do Boga i nie znamy dnia ani godziny spotkania – wyjaśniał.

Po Eucharystii otwarto do zwiedzania kryptę pod kościołem. – Tutaj grzebano mniszki zmarłe od 1708r. Są tu też szczątki sióstr poległych podczas bombardowania w 1944 r. Módlmy się za ich duszę – prosił ks. Andrzej Tulej, rektor kościoła św. Kazimierza. Zapowiedział też, że w tym roku wyjątkowo kryptę będzie można zwiedzać w każdą niedzielę września. – Zapraszamy po Mszy św. wieczornej na prelekcję historyczną. Będzie ona połączona z zejściem do podziemi i obejrzeniem kościoła – zachęcał.

Więcej na stronie Gościa Niedzielnego.

Co myślisz?

*